Granat

GRANAT

Nazwa jest aluzją do podobieństwa kamieni do pestek granatu
Granaty mają nie tylko wiele odcieni, ale również nazw: Almandyn, Pirop, Spessartyn, Mandaryn, Uwarowit, Grossular, Andradyt.
Jest  to grupa minerałów zaliczana do gromady krzemianów.
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa granatus = granat.
W dawnych czasach czerwone granaty – podobnie jak większość czerwonych przezroczystych kamieni określane były nazwą karbunkuł czyli z łacińskiego węgielek.
W Polsce ten kamień nazywano  iskrzyk , przy czym należy wspomnieć , że używane w tych czasach słowo oznaczało  krzesiwo .

Ognista natura tego kamienia sprawiła, że stał się symbolem namiętnej miłości.
Granat to kamień sukcesu i siły.  Sprzyja rozjaśnieniu duszy oddalając negatywne myśli i ponure nastroje. Kamień ten  zaleca się szczególnie osobom cierpiącym na spadek potencji seksualnej. Pomaga on również odzyskać energię witalną. Sprawdza się również w przypadku leczenia dolegliwości dermatologicznych, zaburzeń pracy serca,  niedokrwistości. Leczy dolegliwości reumatyczne i stany zapalne stawów.

Chcąc w pełni korzystać z ochrony lub leczniczych właściwości tego minerału należy stosować kamienie w postaci nieoszlifowanej. W biżuterii wykonanej z zastosowaniem granatów ważne jest, aby poszczególne kamienie pocierały się o siebie, wzmacnia to ich dobroczynną moc. Granat astrologicznie przyporządkowany jest znakom Skorpiona i Barana.

Granat jest kamieniem nie wymagającym szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby zachował swoje lecznicze właściwości raz na dwa tygodnie należy go opłukać pod bieżącą letnią wodą i wystawić na kilka minut na działanie promieni słonecznych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s