Przyporządkowanie Kamieni do Znaków Zodiaku

Przyporządkowanie kamieni do znaków zodiaku

Jaki kamień wybrać dla danego znaku zodiaku? Polecam kierowanie się intuicją. Najlepiej mieć je wszystkie i odpowiednio wykorzystywać…..zgodnie ze ściągą.

BARAN

okres: 21.III – 20.IV , planeta: Mars , żywioł: Ogień

HEMATYT – Zbiera rozproszoną energię dając Baranowi siłę. Nawet w najcięższych chwilach minerał ten podtrzymuje go na duchu. Hematyt pomaga mu wyciągać wnioski z życiowych sukcesów i porażek jednocześnie ucząc cierpliwości i rozwagi.

KARNEOL – Wspiera Barana w trakcie realizacji jego pomysłów obdarzając go wytrwałością i kreatywnością. Wnosi w jego życie radość i pozwala cieszyć się chwilą.

JASPIS – Daje Baranowi wytrwałość i cierpliwość, nie gasząc zarazem jego zapału. Dodaje do jego impulsywnej energii rozwagę i mądrość. Obdarza go współczuciem i daje impuls do czynienia dobra.

GRANAT – Odmiana granatu o ciemnoczerwonej barwie pozwala Baranowi silniej przeżywać miłość fizyczną i bardziej świadomie używać swojego potencjału seksualnego. Granaty o tym zabarwieniu dają siłę, wolę i energię do realizacji konstruktywnych przedsięwzięć kierując Barana na właściwy tor i odsłaniając przed nim cele, do których powinien dążyć.

AMETYST – Dla Barana jest to ważny kamień uzupełniający. Dzięki ametystowi osoba urodzona pod tym znakiem uzyskuje zdolność poznania swego wnętrza i otwarcia duchowych aspektów jej istoty. Dodatkowo ametyst rozwija zdolność poświęcania się dla innych.

TURMALIN – Dzięki czerwonej lub ciemnoróżowej odmianie tego minerału Baran uzyskuje energię ukierunkowaną na konkretne cele. Pozwala to na samodzielną walkę z własnymi słabościami.

RUBIN – Sprzyja rozwojowi duchowemu Barana. Rubin powoduje, że Baran chętniej poświęca się celom służącym duchowemu wzrostowi. Kamień ten wzmacnia jego intuicję i obdarza go twórczą siłą.

BYK

okres: 21.IV – 20.V , planeta: Wenus , żywioł: Ziemia

AGAT – Dzięki agatowi Byk odzyskuje wiarę w samego siebie. Pod jego opiekuńczym wpływem może dokonywać rzeczy, które wymagają wytrwałości i cierpliwości.

AWENTURYN – Pozwala Bykowi odzyskiwać siły i czerpać spokój z otaczającej go przyrody. Dzięki awenturynowi jednoczy się on z siłami natury, co daje Bykowi poczucie bezpieczeństwa i radość życia. CYTRYN – Dzięki ciemniejszej odmianie tego minerału Byk odzyskuje dobre samopoczucie i pewność siebie. Cytryn pomaga Bykowi szczerze i swobodnie wyrażać uczucia. Sprawia, że jest on bardziej otwarty na nowe doświadczenia i potrafi wyciągać z nich wnioski.

MALACHIT – Sprawia, że Byk staje się bardziej otwarty na wszelkie zmiany w swoim życiu. Pozwala Bykowi pozbyć się ograniczających go struktur i daje mu siłę i odwagę by cieszył się tym co przyniesie los. Kamień ten pogłębia też jego miłość i zrozumienie samego siebie i innych ludzi.

AGAT MSZYSTY – Dzięki niemu Byk uzyskuje harmonię i równowagę z siłami przyrody. Kamień ten obdarza go nową witalnością i poczuciem bezpieczeństwa.

KWARC RÓŻOWY – Pozwala uzewnętrznić uczucia i wnosi miłość w życie Byka. Leczy również rany jego serca i otwiera go na na drugiego człowieka. Sprawia, że Byk staje się bardziej wrażliwy na piękno przyrody i sztukę. Pozwala również dostrzec piękno w naturze innych ludzi i odkryć w sobie duszę artysty.

CHRYZOKOLA – Pozwala Bykowi żyć zgodnie z prawami natury i otwiera drogę do poznania tajemnicy wszechświata. Przepełnia jego serce miłością, radością i spokojem.

SZMARAGD – odsłania przed Bykiem tajemnice życia i sprawia, że spełnia się on w tym co robi. Pogłębia miłość w jego sercu i powoduje, że uczucie to staje się motorem napędowym dla rozwoju na wszystkich płaszczyznach bytu. Inicjuje i wspiera proces odnowy.

SZAFIR – Dzięki niemu wzrasta zaufanie Byka do realności tego co niepojęte. Szafir sprzyja zwróceniu się ku nadrzędnej, niezniszczalnej sile kierującej naszym życiem i pogodzenia się z jej poczynaniami.

BLIŹNIĘTA
okres: 21.V – 21.VI , planeta: Merkury , żywioł: Powietrze

KARNEOL – Jego jaśniejsza odmiana stabilizuje życie Bliźniąt. Sprawia, że twardo stąpają po Ziemi i realizują wytyczone cele bez zbędnego rozpraszania energii.

TYGRYSIE OKO – Motywuje Bliźnięta do spojrzenia w głąb swojej duszy i znalezienia tam prawdziwego spełnienia. Sprzyja umysłowej elastyczności, czym otwiera całkiem nowe horyzonty intelektualnego poznania.

BURSZTYN – Daje Bliźniętom ciepło i dobre samopoczucie oraz pomaga pozbyć się nerwowości i lęków. Dzięki bursztynowi Bliźnięta łatwiej się relaksują i wychodzą życiu naprzeciw. Sprzyja realizacji ukrytych marzeń i pragnień.

CYTRYN – Pomaga Bliźniętom radzić sobie z problemami emocjonalnymi. Rozwija umiejętność uczenia się na własnych błędach pozwalając wyciągać konstruktywne wnioski z własnych porażek. Sprzyja rozwojowi intelektualnemu Bliźniąt.

TOPAZ – Złoty topaz daje Bliźniętom siłę pozwalając odnaleźć własne wnętrze. Potęguje czułość serca, miłość i radość życia. Daje mądrość i zwiększa intelekt co pozwala Bliźniętom na zrozumienie świata, który je otacza i zjawisk w nim zachodzących.

CHALCEDON – Błekitnobiała odmiana chalcedonu wpływa na umiejętność opanowania się u Bliźniąt, pomagając wsłuchać się w wewnętrzny głos i czerpać z niego inspirację. Dzięki chalcedonowi Bliźnięta nabierają umiejętności przekazywania wiedzy w sposób jasny i klarowny.

AKWAMARYN – Pomaga Bliźniętom otworzyć się na wewnętrzną wiedzę. Rozjaśnia i oczyszcza rozum i duszę Bliźniąt, wydobywając z nich miłość i prawdę.

KRYSZTAŁ GÓRSKI – U Bliźniąt kamień ten usuwa stopniowo blokad umysłu i duszy. Jest źródłem poznania pozwalającym zgłębiać wiedzę i przekazywać ją dalej.

RAK
okres: 22.VI – 22.VII , planeta: Księżyc , żywioł: Woda

KARNEOL – Jego jasna odmiana pozwala Rakowi zapomnieć o przeszłości oraz sprawia, że ufnie płynie on z życiem. Nadaje uczuciom Raka trwałość oraz sprzyja twórczemu wyrażaniu przez niego myśli i uczuć.

AWENTURYN – Daje Rakowi emocjonalny spokój łagodząc wewnętrzne wzburzenia. Pozwala czerpać spokój i siłę z Natury.

JASPIS – Wpływa na umiejętność Raka otaczania innych bezinteresowną opieką. Wzmacnia jego wytrwałość i poczucie rzeczywistości.

KORAL – Daje Rakowi poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Wpływa na umiejętność dopasowania się Raka do zmieniających się warunków życia.

JADEIT – Posiada równoważący i uspokajający wpływ. Dzięki jadeitowi Rak może z większym spokojem wchłaniać w siebie uroki świata. Kamień ten sprawia, że Rak staje się bardziej otwarty na drugiego człowieka.

CHALCEDON – Pomaga w zachowaniu czystości serca Raka, tak by mógł być przekaźnikiem sił wynikających z Natury.

OPAL – Nadaje uczuciom Raka głębi i żywotności. Pozwala cieszyć się z różnych przejawów życia. Pogłębia zrozumienie dla innych form bytu.

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY – Działa harmonizująco na życie uczuciowe Raka pozwalając udostępnić bogactwo jego uczuć oraz czerpać z nich siły. Wyostrza intuicję pomagając w zrozumieniu snów.

SZMARAGD – Wpływa regenerująco i odmładzająco na Raka. Pogłebia zrozumienie Raka dla sił i istot działających poza światem widzialnym.

LEW
okres: 23. VII – 23. VIII , planeta: Słońce , żywioł: Ogień

CYTRYN – Daje Lwu ciepło i wiarę we własne siły. Pomaga lepiej patrzeć na swoje słabości i niedoskonałości, przyczyniając się do osiągnięcia przez nich większej doskonałości wewnętrznej. Wpływa na rozwój zdolności twórczych.

KRYSZTAŁ GÓRSKI – Wpływa na rozwój wewnętrzny Lwa, likwidując przeszkody w osiągnięciu przez niego doskonałości.

TYGRYSIE OKO – Otwiera umysł Lwa, ucząc go rozpoznawać własne błędy oraz spoglądać do wewnątrz. Pokazuje, że sekret do dobrego samopoczucia leży w głębi człowieka, a nie w świecie zewnętrznym.

BURSZTYN – Wpływa na powodzenie wszelkich przedsięwzięć podjętych przez Lwa oraz pomyślną realizację jego planów. Pomaga w poprawie samopoczucia, dając poczucie ciepła i komfortu.

TOPAZ – Jego złota odmiana ożywia i wzmacnia wnętrze Lwa, ucząc go czerpać zadowolenie i siłę z samego siebie. Pomaga w odpowiedni sposób przetworzyć wszelkie doświadczenia i przeżycia życiowe, potęgując przy tym wspaniałomyślność i serdeczność Lwa.

GRANAT – Przekazuje Lwu odwagę i wzmacnia jego siłę woli. Wpływa na powodzenie wszelkich podjętych przedsięwzięć.

DIAMENT – Motywuje Lwa do ciągłego dążenia do doskonałości. Pomaga w niezrażonym dążeniu do celu bez względu na opinie innych. Uświadamia Lwu, że prawdziwe panowanie polega na służeniu i pomaganiu innym.

RUBIN – Otwiera zrozumienie dla istoty miłości. Pomaga w przetworzeniu wszelkiej miłości na konkretne działania mające na celu czynienie dobra.

PANNA
okres: 24. VIII – 23. IX , planeta: Merkury , żywioł: Ziemia

AMETYST – Godzi duchowość Panny z jej fizycznością i umysłowością. Wzmacnia potrzebę altruizmu. Rozwija zdolność intuicyjnego pojmowania spraw.

LAPIS LAZULI – Pomaga zawierzyć Pannie własnej intuicji. Otwiera umysł Panny na zrozumienie uniwersalnych praw rządzących światem. Przekazuje umiejętność dostrzegania wszelkich spraw i problemów w szerszym kontekście.

JASPIS – Wzmacnia uczucie skromności Panny oraz jej potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy innym. Potęguje zdrowy rozsądek, pomaga czerpać siłę, energię oraz ochotę do życia i działania z Natury.

KARNEOL – Daje Pannie poczucie bezpieczeństwa i pewności, wnosząc jednocześnie w jej życie żywiołowość. Pogłębia radość z wykonywania codziennych obowiązków.

CYTRYN – Daje Pannie umiejętność radzenia sobie z własnymi przeżyciami ucząc ją racjonalnego myślenia. Łagodzi wszelki niepokój i troskę. Otwiera umysł Panny na nowe doświadczenia i idee. Cytryn uczy też Pannę zaufania do siebie oraz zapewnia jej sukces w przedsięwzięciach.

TYGRYSIE OKO – Pomaga Pannie wyrwać się z martwego punktu wyostrzając jej umysł i wyznaczając granice racjonalnego myślenia. Uczy jak znaleźć ufność w sobie samym.

SZAFIR – Działa oczyszczająco i odnawiająco na wnętrze Panny, otwierając ją na sprawy duchowe i boskie. Pomaga w osiągnięciu wewnętrznego bezpieczeństwa i pewności siebie.

BURSZTYN – Wzmacnia u Panny zaufanie do życia oraz umiejętność odprężenia się. Wnosi ciepło w jej myśli i działania. Pomaga pozbyć się lękliwości i nerwowości. Zapewnia powodzenie w przedsięwzięciach.

SODALIT – Kieruje myśli Panny na sprawy zasadnicze. Uczy Pannę wykorzystywać swoją wewnętrzną mądrość i stosować ją w życiu codziennym. Przekazuje Pannie spokój i wewnętrzne skupienie.

WAGA
okres: 24.IX – 23.X , planeta: Wenus , żywioł: Powietrze

SZAFIR – Wspiera Wagę w odnalezieniu i zrozumieniu siebie. Przekazuje Wadze umiłowanie prawdy i spokój duszy, a uczy przywiązania i wierności.

CHRYZOKOLA – Pomaga Wadze osiągnąć wewnętrzną harmonię i spokój. Uczy czerpać radość z piękna Wszechświata oraz żyć w równowadze z przyrodą.

JASPIS – Uczy Wagę wytrwałości oraz pomaga w osiąganiu postawionych celów. Wspiera w angażowaniu się w działania na rzecz innych.

KWARC RÓŻOWY – Pomaga Wadze odkryć wewnętrzną harmonię oraz przekazywać ją na zewnątrz. Pozwala pozbyć się emocjonalnych problemów oraz uczy czerpać radość z życia. Kwarc różowy wspiera zdolności twórcze.

AKWAMARYN – Pomaga Wadze odnaleźć życiową drogę. Dzięki akwamarynowi Waga uczy się korzystać i zawierzać z własnej intuicji.

TURMALIN – Jego różowa odmiana wpływa na sprawy serca Wagi, nadając jej miłości większą siłę.

JADEIT – Uczy Wagę czerpać radość i spokój z piękna przyrody oraz pomaga w osiąganiu celów. Jadeit uczy także sprawiedliwości wobec innych oraz nadaje głębię związkom uczuciowym.

KUNZYT – Pomaga Wadze czerpać radość z miłości oraz usuwa wszelkie przeszkody na drodze do realizacji tej miłości.

KORAL – Jego różowa odmiana nadaje Wadze stałość w życiu uczuciowym. Dzięki różowemu koralowi Waga w umiejętny sposób radzi sobie z problemami emocjonalnymi.

SKORPION
okres: 24.X – 22.XI , planeta: Pluton , żywioł: Woda

MALACHIT – Pomaga Skorpionowi leczyć uzależnienia oraz pozbywać się złych przyzwyczajeń. Uczy wyrozumiałości wobec siebie i innych, czyniąc bardziej otwartym na świat i ludzi.

JASPIS – Jego czerwona (krwawa) odmiana przekazuje Skorpionowi siłę i mądrość Natury oraz wspomaga bezinteresowne działania.

TURMALIN – Jego czerwona odmiana wspiera w wyzbyciu się przez Skorpiona skostniałych emocjonalnych przyzwyczajeń oraz otwiera drogę do rozwoju. Jego czarna odmiana pomaga uwolnić się od negatywnych energii.

HEMATYT – Przekazuje Skorpionowi opanowanie i spokój oraz uczy,jak regenerować swoje siły. Pomaga pokonywać trudności wykorzystując wcześniejsze doświadczenia.

OBSYDIAN – Wpływa na podświadomość Skorpiona pozwalając przeżywać i utrwalać nieuwolnione wcześniej emocje.

RUBIN – Dzięki niemu Skorpion uczy się zamieniać seksualne i emocjonalne popędy na bezwarunkową miłość.

GRANAT – Wspiera odwagę i siłę Skorpiona. Pozwala mu pogłębić seksualne doznania.

OPAL – Jego czarna odmiana pozwala Skorpionowi pozbyć się lęku przed Światem.

AMETYST – Pozwala Skorpionowi uwierzyć w dobroczynny wpływ zaufania i poświęcenia na życie z ukochanym człowiekiem. Uczy korzystania z własnej intuicji oraz rozwija bezinteresowność.

AGAT – Pozwala Skorpionowi odnaleźć w sobie wewnętrzną jasność i czystość. Dzięki agatowi Skorpion uczy się odczuwać duchem.

STRZELEC
okres: 23.XI – 21.XII , planeta: Jowisz , żywioł: Ogień

AMETYST – Pomaga Strzelcowi odnaleźć sens życia oraz zaufać własnym siłom. Dzięki ametystowi Strzelec łatwiej znajduje własne miejsce w życiu.

AWENTYRYN – Jego zielona odmiana daje Strzelcowi spokój i siłę, pozwalając poznać duchowe siły rządzące przyrodą i światem.

SODALIT – Dzięki sodalitowi Strzelec przykłada większą wagę do umysłowego poznania. Sodalit wspiera również Strzelca w jego zaangażowaniu na rzecz potrzeb i praw przyrody.

CHRYZOKOLA – Pomaga Strzelcowi nie ulegać wpływom innych osób podczas wyrażania swych myśli. Korzystnie wpływa na pomyślną realizację założonych celów.

SZAFIR – Pomaga Strzelcowi nadać głębię stawianym sobie celom, odciągając go od powierzchowności. Szafir sprzyja medytacji.

TOPAZ – Jego błękitna odmiana wnosi większy porządek w życie Strzelca. Topaz otwiera Strzelca na wewnętrzną inspirację, pogłębia jego szczerość w stosunkach z innymi ludźmi.

CHALCEDON – Dzięki chalcedonowi Strzelec staje się bardziej opanowany i bardziej czuły na własne wnętrze jako źródło inspiracji. Chalcedon uczy Strzelca jasnego i klarownego sposobu wyrażania swych myśli.

OBSYDIAN – Korzystnie wpływa na proces odnajdywania wiedzy w sobie samym.

LAPIS LAZULI – Czyni Strzelca bardziej ufnym w swoją intuicję i wewnętrzny głos. Pomaga Strzelcowi przenosić oraz stosować jego spostrzeżenia i przemyślenia w życiu codziennym.

OPAL – Otwiera rozum i serce Strzelca na świat. Korzystnie wpływa na rozwój wewnętrzny Strzelca, ujawniając i aktywując w nim nowe, zamknięte dotąd obszary.

KOZIOROŻEC
okres: 22.XII – 20.I , planeta: Saturn , żywioł: Ziemia

JASPIS – Czyni Koziorożca bardziej cierpliwym i stałym. Sprzyja jego skromności i konieczności pracowania dla dobra innych.

OBSYDIAN – Pomaga szukać prawdy we własnej podświadomości. Korzystnie wpływa na proces uwalniania skostniałych struktur emocjonalnych.

KRYSZTAŁ GÓRSKI – Sprzyja medytacji oraz umiejętności patrzenia w głąb siebie. Pomaga Koziorożcowi pozbyć się jego ciemnych stron.

TURMALIN – Jego zielona oraz czarna odmiana pomagają Koziorożcowi w rozwiązywaniu trudności stojących na przeszkodzie w realizacji celów. Zielony turmalin wspiera ponadto w osiągnięciu dobrego samopoczucia, natomiast czarny – dobrobytu.

KWARC DYMNY – Pomaga Koziorożcowi odnaleźć sens życia otwierając go na świat.

DIAMENT – Pomaga Koziorożcowi koncentrować się na najważniejszych dla niego sprawach. Dzięki diamentowi Koziorożec oczyszcza swe emocje, pewniej krocząc przez życie.

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY – Pomaga Koziorożcowi pozbyć się zatwardziałości i lepiej akceptować swe uczucia. Potęguje ufność w mądrość serca, wpływa na przełamywanie wewnętrznych blokad w życiu uczuciowym, pomagając otworzyć się emocjonalnie. Kamień księżycowy korzystnie wpływa na stosunki międzyludzkie.

WODNIK
okres: 21.I – 19.II , planeta: Uran , żywioł: Powietrze

TURKUS – Napełnia Wodnika natchnieniem, spokojem i siłą do urzeczywistniania postawionych celów. Stanowi ochronę przed niekorzystnymi wpływami ze strony innych.

CHRYZOKOLA – Pomaga Wodnikowi zachować wewnętrzną niezależność równocześnie dając natchnienie do wypełniania codziennych obowiązków. Wzmacnia zdolność empatii oraz harmonijnego współżycia z innymi. Dzięki chryzokoli Wodnik potrafi czerpać siły i spokój z przyrody.

OPAL – Otwiera Wodnika na świat, pozwalając cieszyć mu się z życia i własnych doświadczeń.

TOPAZ – Jego błękitna odmiana pomaga Wodnikowi otworzyć się na świat i innych ludzi. Dzięki błękitnemu topazowi Wodnik jest lepiej w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami.

AKWAMARYN – Nadaje Wodnikowi większe poczucie nieograniczoności i wolności oraz umiłowanie w odnajdywaniu prawdy i miłości. Pomaga zrozumieć Wodnikowi jego „Ja”. Akwamaryn przekazuje Wodnikowi umiejętność swobodnego wyrażania się.

FLUORYT – Jego jasnobłękitna odmiana rozwija u Wodnika zdolność intuicyjnego myślenia i działania.

SZAFIR – Jego jasnobłękitna odmiana uczy Wodnika nadawać rangę pierwszeństwa określonym ideom, zamierzeniom i zadaniom. Bezpośrednio pomaga Wodnikowi znaleźć cel i drogę do niego.

RYBY
okres: 20.II – 20.III , planeta: Neptun , żywioł: Woda

TURKUS – Chroni Ryby przed niekorzystnymi i niepożądanymi wpływami. Dzięki Turkusowi Ryba lepiej orientuje się w życiu powszednim.

KORAL – Nadaje Rybom większą stałość oraz zdolność bezkonfliktowego płynięcia z prądem życia.

OPAL – Uczy Ryby korzystać z własnych doświadczeń, nawet tych przykrych.

JADEIT – Wspiera i pogłębia skromność, zdolność empatii oraz łagodny charakter Ryb. Daje Rybom harmonię i opanowanie.

AKWAMARYN – Otwiera Ryby na miłość i prawdę. Daje Rybom natchnienie, by wyrażały się w sposób jasny i twórczy.

FLUORYT – Jego fioletowa odmiana rozwija zdolność intuicyjnego działania oraz przeczuwania określonych sytuacji.

SZAFIR – Jego błękitna odmiana pomaga zawierzyć samemu sobie w poszukiwaniu własnej drogi. Błękitny szafir pomaga Rybom rozróżnić iluzje od wartościowych celów.

KAMIEŃ KSIĘŻYCOWY – Wzmacnia u Ryb wrażliwość i zdolność współczucia innym. Harmonizująco wpływa na życie uczuciowe Ryb, harmonizując sprzeczne czasem uczucia oraz pozwalając czerpać z nich wewnętrzne siły.

AMETYST – Przekazuje Rybom większą ufność w stosunkach międzyludzkich, doskonale współbrzmi z energią Ryb.

KUNZYT – Pomaga Rybom cieszyć się z wszelkiej doświadczanej miłości. Nadaje kierunek działaniom Ryb w drodze do realizacji ich celów.

Reklamy

2 responses to “Przyporządkowanie Kamieni do Znaków Zodiaku

 1. I to polega na tym, żeby takowe kamienie posiadać? Czy nosić przy sobie?

  • To zależy od Ciebie czego potrzebujesz.
   Tutaj trzeba słuchać swojej intuicji, bo to co dobre dla jednego nie koniecznie służy drugiemu.
   Przyporządkowania do znaków zodiaku są u różnych autorów trochę inne co nie oznacza złe.
   Każdy wypracowuje sobie swój pogląd podczas pracy z kamieniami.
   Moim zdaniem najlepiej wybierać intuicyjnie i intencyjnie.
   Można też za pomocą wahadła.
   Jest wiele sposobów i należy to traktować indywidualnie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s