Nefryt

NEFRYT

Nefryt jest zwykle zielony. Jego odmiany mają różne odcienie od soczystej zieleni do szarych mlecznych. Odmiany czerwone występują rzadko. Spotyka się nefryty jednolicie zabarwione lub odmiany smugowate, często plamiste, żyłkowane, nieraz o rysunku marmurkowym. Nefryt o intensywnej barwie zielonej nosi nazwę żadu szpinakowego. Charakterystyczną cechą fizyczną nefrytu jest jego wyjątkowa spoistość i zwięzłość przy stosunkowo małej twardości.

Zielonkawy nefryt, zwany poetycznie kamieniem życia, był szczególnie cenionym klejnotem na dworze chińskich cesarzy. Ten piękny, choć nieprzezroczysty kamień uważano także za amulet wzmagający siły życiowe i chroniący od wszelkich chorób. Stąd też słabowity następca cesarskiego tronu spał w łożu wyrzeźbionym z bryły nefrytu. W Rzymie, Grecji i Bizancjum powszechna była wiara, że nefryt przynosi szczęście w grach hazardowych, a także pomaga zwyciężyć woźnicom w czasie wyścigu kwadryg i zawodnikom ubiegającym się o laury olimpijskie.

Średniowieczni lekarze twierdzili, że cierpiący na schorzenia nerek, migreny i zaburzenia wzroku powinni nosić paciorki z nefrytu. Nefryt miał też chronić swego właściciela przed „złym spojrzeniem”. Obecnie nefryty wchodzą w skład łóżek leczniczych stosowanych m.in. w sanatoriach, gabinetach rehabilitacji, klubach sportowych, ośrodkach SPA i coraz częściej… kupowane są do domów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s